Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony nieruchomością (hipoteką). Jest on podzielony na dwie kategorie: kredyt przeznaczony do nabycia nieruchomości (kredyt mieszkaniowy itp.) oraz kredyt zabezpieczony nieruchomością. Ten rodzaj kredytu wymaga znacznie więcej formalności niż kredyty konsumenckie i szybkie pożyczki, i wymaga dużo więcej dokumentacji. Decyzja wstępna zazwyczaj jest wydawanaa w ciągu 24 godzin od złożenia wszystkich dokumentów. W przypadku takiego kredytu kwoty są zazwyczaj wyższe i termin spłaty jest dłuższy, może wynosić nawet do 40 lat. Dlatego zazwyczaj istnieje możliwość otrzymania "wakacji od spłaty" w przypadku nieprzewidzianych wydatków kredytobiorcy.
Możliwości spłaty kredytu hipotecznego
- Rata stała - Przy stałym oprocentowaniu wysokość rat równych, przez cały okres spłaty kredytu pozostaje na takim samym poziomie przy czym kapitałowa część raty rośnie systematycznie w miarę upływu okresu spłaty, natomiast maleją miesięczne odsetki.
- Rata malejąca - Łączna rata wyliczana jest poprzez podzielenie kwoty kredytu przez liczbę rat i dodanie do niej bieżących odsetek. Oznacza to, że comiesięczna wpłata do banku będzie największa w pierwszych miesiącach, ale wraz z upływem czasu będzie systematycznie się zmniejszać.
Warunki kredytu na nieruchomość
- Kwota kredytu: nawet do 90% wartości nieruchomości.
- Termin kredytu: zazwyczaj do 10 lat, dla kredytu mieszkaniowego nawet do 40 lat.
- Prowizja od kredytu: zależy od kwoty, zazwyczaj 0,5 - 3% od kwoty.
Potrzebne dokumenty
- Podanie.
- Dokument tożsamości kredytobiorcy.
- Dokument, który potwierdza prawo na nieruchomość.
- Raport z wyceny nieruchomości, który musi być nie starszy niż od 6 lat.
- Zaświadczenie o zarobkach.
Koszty kredytu na nieruchomość:
- Prowizja: 0,5 – 3% od kosztu kredytu.
- Opłaty notarialne.
- Raport z wyceny.
- Ubiezpieczenie nieruchomości.
Przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny zapoznaj się z ofertami w wielu różnych bankach.